Abone Olunan Veritabanları

Ulaşmak için tıklayınız.

Genel fizik, astronomi, jeofizik, nükleer, mühendislik konularında çalışmalar/araştırmalar yapan akademisyenler, öğrenciler ve araştırmacılar için yayınlar üreten bir dernek olarak faaliyet gösterir. Özellikle “Physical Review” dergileri ile fizik konu alanında otorite olarak kabul edilen APS, yayımladığı review makalelerle özellikle akademisyenler açısından çok önemli bir kaynak olma özelliğini taşımaktadır. Yapılan abonelik kapsamında APS yayınevine ait 8 dergiye ilk sayılarından itibaren tam metin erişim sağlayabilirsiniz. 

 • Physical Review A
 • Physical Review B
 • Physical Review C
 • Physical Review D
 • Physical Review Letters
 • Physical Review E
 • Reviews of Modern Physics
 • Physical Review Applied

Dergi listesi için tıklayınız. 
Kullanım kılavuzu ve eğitimleri için tıklayınız.

LEHÇEDİZ Sözlüğü, Türk Edebiyatının tüm tarihsel ve çağdaş metinleri; Türk Dünyası Edebiyatlarının önemli metinleri üzerinde veriler sunan kapsamlı bir veri tabanıdır. İçerisinde yer alan tüm metinlerin her bir sözcük ve sözcük grupları ayrı ayrı anlamlandırılmış ve gruplandırılmıştır.

Artık kalın sözlükleri taşımadan; bilimsel araştırmalar için binlerce sayfa çevirmeden saniyeler araştırmalar sonuçlandırılmaktadır. Sadece internet erişimi olan bir sistem ile bilimsel bir kitap veya makale için binlerce veri elde edilebilmektedir. Tarih ,Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Çağdaş Türk Lehçeleri, Kütüphanecilik vb. bölümler ve metinler üzerinde araştırma ihtiyacı olan tüm bölümler için ideal ve TEK kaynaktır.

Sobiad’da Amaç; akademik, bilimsel dergilerde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymaktır.

Bu amaç doğrultusunda veri tabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaç edinmiştir.

Bilim insanlarının bilimsel bilgiye ulaşma konusunda harcadıkları zamanı kısaltmaya yönelik tek merkezden hızlı çözüm sağlamayı hedeflemektedir.

Sobiad; veri tabanına kayıtlı elektronik dergilerin, sempozyum bildirilerinin ve basılı materyallerin yayınlanmış sayılarının ve baskılarının sisteme dahil edildiği bir veritabanıdır.

Sobiad, taranan dergi sayısını her geçen gün artırmayı hedeflemektedir.

Sobiad; en çok atıf yapılmış makaleyi ve kendisine en çok atıf yapılan bilim insanını ve üniversite bazında yayın ve atıf sayısını, düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmayı amaçlamaktadır.

Sobiad; akademik olarak yayın yapan ve nerdeyse her derginin kendisine göre oluşturduğu kaynakça, dipnot gösterimini, atıf kullanımını standartlaştırmayı amaç edinmektedir.

Kapsam;

Süreli olarak Sosyal Bilimler Alanı'nda en az 4 yıl, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında en az 3 yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur.

Sobiad'da İçerik;

Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etki değerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır.

Sobiad ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine ve tam metnine erişim sağlanabilmektedir.

Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli akademik, bilimsel dergilere ulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır.

Sobiad; kurumsal üyelik/abonelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.

Sobiad; ağırlıklı olarak Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsamaktadır.

Sobiad; fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında özelleşmiş atıf arama ve bibliyometrik veri analizi yapan atıf dizinidir.

Kaynakça Kılavuzu İçin Tıklayınız.

Turcademy, Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.

Informascope, alanında öncü uluslararası yayınevleri ile birlikte yıllardır yürüttüğü iş ortaklıkları ve projelerden edindiği bilgi birikimi ve tecrübesini kullanarak, Turcademy e-kitap platformunu ülkemiz dijital yayıncılığının gelişmesi amacıyla hayata geçirmiştir. İlk aşamada yaklaşık 3000 e-kitap ile erişime açılan Turcademy’de yer alan koleksiyona Türkiye’den birçok yayınevinin dâhil olması için görüşmeler sürdürülmekte olup, yapılacak yeni anlaşmalar ile platformda bulunan kitap sayısının kısa bir süre içerisinde artırılması planlanmaktadır.

Tasarımı ve teknik altyapı çalışmaları yerli mühendisler tarafından geliştirilerek tamamlanan Turcademy e-kitap platformunun ikinci fazında, ülkemizde yayınlanan ve etki faktörü yüksek akademik dergiler Turcademy’de yerini almaya başlayacaktır.

Turcademy ile yapabilecekleriniz

Turcademy yenilikleri:

 • Türkiye'nin önde gelen yayıncılarından sağlanan 8.500'i aşkın e-kitap
 • Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Davranış Bilimleri, Bilim, Teknoloji ve Tıp ve daha pek çok konuyu kapsamaktadır.
 • Daha iyi bir arama algoritması
 • Anlık kullanıcı etkileşimi
 • Kurumlar ve kullanıcılar için istatistik bilgisi
 • Sürekli gelişen bir sistem

Turcademy Kullanım Rehberi İçin Tıklayınız.

Turcademy “Yardım” sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Ulaşmak için tıklayınız.

World Public Library akademik araştırmalara yardımcı elektronik kitap ve elektronik belgelerin sunulduğu dünyanın en büyük elektronik kütüphanelerinden biridir.

 • PDF formatında sınırsız kullanım ve indirme imkanı
 • Her dilde ve her konu başlığında binlerce kitap
 • Eşsiz bir birincil kaynak ve nadir eser koleksiyonu
 • Dünyanın en büyük elektronik kütüphanesi
 • Dünyanın en büyük akademik araştırma

Kapsadığı kilit konu başlıkları: Sosyoloji, Psikoloji, Filozofi, Ekonomi, Yönetim, Kamu, Tarih, Tarım, Tıp, Eğitim, Güzel Sanatlar, Dil, Hukuk, Edebiyat, Matematik, Kimya, Fiizk, Biyoloji, Antropoloji, Teknoloji