Bitlis Eren Üniversitesi, TRB INTERNATIONAL firması tarafından yürütülen TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme denetimini başarıyla tamamladı.

Üniversitemizde, TRB INTERNATIONAL tarafından 20-21 Temmuz 2022 tarihleri arasında TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Dış Denetimi Yapıldı.

Üniversitemizde, TRB INTERNATIONAL tarafından yapılan denetimde Açılış Toplantısı Rektörlük Senato toplantı salonunda, Bitlis Eren Üniversitesi Kalite Komisyon Başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Yılmaz başkanlığında, Akademik ve İdari Birim Yöneticileri ve TRB INTERNATIONAL Firması Baş Denetçi Savaş Gökhan NAMAL ve Denetçi Gökhan ALKAN katıldı.

Programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ayhan Yılmaz yaptı. Rektör Yardımcımız konuşmasına, “Kalite konusunda yaptığımız işlerden ve attığımız adımlardan bir tanesinin de ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alma çalışmaları olduğunu belirterek Üniversitemizde Kalite bilincini oluşturmaktır” diyerek başladı. TRB INTERNATIONAL Firması Baş Denetçi Savaş Gökhan NAMAL ve Denetçi Gökhan ALKAN kendilerini tanıtarak Üniversitemiz birim yöneticileri ile kısa bir tanışma gerçekleştirildi. Baş Denetçi Savaş Gökhan NAMAL "Denetimin 1. gününde Kalite Koordinatörlüğü ve akademik birimlerin denetiminin gerçekleştirileceğini, 2. gününde ise idari birimlerin denetiminin gerçekleştirilecegine vurgu yaptı".

Üniversitemiz Akademik ve İdari Birimlerin denetimine başlanılmadan önce Üniversitemiz Kalite Koordinatörlüğünde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Denetimin 1. gününde Üniversitemizin Akademik Birimlerinin denetimi yapıldı. Kampüs içerisinde yer alan akademik birimlerin denetimi Denetçi Gökhan ALKAN tarafından gerçekleştirilirken, İlçelerdeki akademik birimlerin denetimini Baş Denetçi Savaş Gökhan NAMAL ZOOM üzerinden gerçekletirdi.

Denetimin 2. gününde Üniversitemizin İdari Birimlerinin denetimi yapıldı. Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, Strateji ve Geliştirme Daire Başkanlığı ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ziyaretleri ile denetim tamamlandı. 

Üniversitemizde, TRB INTERNATIONAL tarafından yapılan denetimde Kapanış Toplantısı Rektörlük Senato toplantı salonunda, Bitlis Eren Üniversitesi Kalite Komisyon Başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Yılmaz başkanlığında, Genel Sekreter Öğr. Gör. Muhammed Sami BELET, Akademik ve İdari Birim Yöneticileri ve TRB INTERNATIONAL Firması Baş Denetçi Savaş Gökhan NAMAL ve Denetçi Gökhan ALKAN katıldı.

Programın kapanış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ayhan Yılmaz yaptı. Rektör Yardımcımız konuşmasına, “Göreve başladıktan bu güne kadar kalite çalışmalarına önem verdiğini ve bir şeye önem vererek ve inanarak çalışıldığında o konuda başarının geldiğini, üniversitemizin bunu başardığını vurgulayarak; kalite çalışmalarında sürekli iyileşme ve sürekli gelişme mantığı olduğundan çalışmalara hız kesmeden devam edilmesi gerektiğini” diyerek başladı. Genel Sekreterimiz Öğr. Gör. Muhammed Sami BELET konuşmasında, "Bitlis Eren Üniversitesi olarak bir yıl içerisinde ciddi bir gelişim gösterdiklerini belirterek bir yeni kurulan ve gelişmekte olan devlet üniversiteleri arasında ülkede bu tür faaliyetlerde öncü olmak ve diğer eğitim kurumlarına örnek olmanın görevleri arasında olduğunu ve Üniversitenin hizmet içi eğitimlerinin arttırılacağını belirtti." Baş Denetçi Savaş Gökhan NAMAL Üniversitemizdeki kalite çalışmaları hakkında minör ve majör uygunsuzluklar hakkında bilgilendirmeler yaptı. Denetçi Gökhan ALKAN Bitlis Eren Üniversitesinin göstermiş olduğu misafirperverlik için teşekkür ederek, denetimler süresince kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirtti. Toplantı sonunda Bitlis Eren Üniversitesi’nin Kalite Yönetim Sistemi tetkikini başarıyla tamamladığı ve TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini almaya hak kazandığı duyuruldu.