Üniversitemizde Hemşirelik Haftası Sempozyumu Düzenlendi


12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Bitlis Eren Üniversitesi Merkezi Konferans salonunda sempozyum düzenlendi. Teması ‘’Hemşireler, öncü bir ses; küresel sağlığı güvence altına almak için hemşireliğe yatırım yapın ve haklarına saygı gösterin’’ olan sempozyum, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Atlı açılış konuşmasında; ‘’Hemşirelik hayata dokunan bir meslektir, yaptığınız dokunuşlardan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Eğitimciler olarak sizler de bir gün hastanede gözünüzü açabilirsiniz. O anda karşınızda yetiştirdiğiniz hemşireleri göreceksiniz. Bu hassasiyetle geleceğin hemşirelerini en iyi şekilde yetiştirmeniz gerekmektedir. Çok daha başarılı eğitimciler ve hemşireler yetiştireceğiz.’’ dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Köksal yaptığı konuşmasında; ‘’Bu sempozyuma özellikle önem veriyoruz. Çünkü amacımız; hemşire ve yolun başında olan hemşirelik öğrencilerini buluşturmaktı. Sempozyumun herkes için faydalı olmasını temenni ediyorum.’’ dedi.

İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Emine Kübra Dindar Demiray yaptığı konuşmasında, Covid-19‘un Bitlis genelinde sıfır vakaya ulaştığını ve virüs önlemlerinin azaldığını söyledi. Pandemi döneminde, Türkiye'de 42 hemşire çalışanımızın vefat ettiğini, bu mücadeleyle hemşireliğin ne denli mühim bir görev olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

Sempozyumun ilk oturumu, moderatör Hale Uyar Hazar tarafından açıldı. Sempozyumun ilk konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Cihan Önen hemşirelik tarihi ve etik hakkında bilgiler verdi. Bir diğer sempozyum konuşmacısı olan Uzm. Hem. Fatma Taş Çifcibaşı, hemşirelik yönetmeliği ve gerekliliklerinden bahsetti.

Sempozyumun ikinci ve üçüncü oturumunda konuşmacılar hemşire Cihat Özyılmaz, Dr. Arş. Gör. Sultan Özkan Şat,Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salik Ökten, Ahlat Devlet Hastanesi Kalite Yönetim Direktörü Uzm. Hem. Hatice Kübra Altay ve Bitlis İl Sağlığı Müdürlüğü İl Kalite Koordinatör biriminde görevli Hem. Büşra Gül Kalkan oldu. Sempozyum, halk oyunlarıyla ve müzik dinletisiyle son bulurken, yılın hemşiresi ödülü, Tatvan Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Hemşiresi Ayşe Köse’ye verildi.