Nemrut Jeoparkı Bilim Kurulu Değerlendirme Toplantısı Yaptı


Nemrut Jeoparkı Bilim Kurulu üyeleri tarafından UNESCO Global Jeoparklar Ağına sunulacak jeositlerle ilgili arazi çalışması yapıldı. 

24-28 kasım tarihleri arasında Nemrut Jeoparkı Bilim Kurulu tarafından UNESCO Global Jeoparklar Ağına sunulacak jeositlerin, kültürel varlıkların ve biyolojik çeşitliliklerin güncel durumunun tespiti amacıyla arazide çalışmalar yapıldı. 

UNESCO Global Jeoparklar Ağına sunulacak olan arazi çalışmalarında Bitlis il sınırları içerisinde bulunan Jeositlerin, kültürel varlıkların koordinatları alındı ve fotoğraf çekimi yapıldı. Arazi çalışması, Bitlis Eren Üniversitesinden Doç. Dr. Yunus Levent Ekinci, Doç. Dr. Murat Kürşat, Doç. Dr. Kesran Akın, Ögr. Gör. İlter İgit, Ögr. Gör. Aslı Deniz Adıgüzel, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Yıldırım Güngör, Ahlat Müze Müdürü Arkeolog Mikail Ercek, Bitlis Valiliği Proje Koordinatörlüğünden Erkan Mollaköy, Bitlis İl Özel İdaresinden Jeoloji Mühendisi Evrim Altun, Nemrut Jeoparkı Derneğinden Şehir Bölge Plancı Berçem Cemre Yetişkin ile Arkeolog Yıldız Kuşin’in katılımları ile gerçekleşti.

Arazi çalışmaları sonrasında, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Bilim Kurulu Üyeleri ile bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıda adaylık süreci ile ilgili yol haritası belirlendi. Rektör Elmastaş, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada "Nemrut Kalderası ve çevresinin jeopark haline gelmesi, yurt içi ve dışından çok sayıda turistin burayı ziyaret etmesine vesile olur. UNESCO tarafından listeye alındığında dünyanın bir ucundaki ziyaretçinin, burayı hiç bilmese bile sadece o listeye bakarak buraya gelme ihtimali var. Bu şekilde her yıl binlerce insan jeoparkları ziyaret ediyor. Bu nedenle Nemrut Jeoparkı’nın UNESCO tarafından kabul edilmesi halinde Bitlis iline daha fazla ziyaretçinin geleceğini ön görüyoruz. Bitlis'in ekonomisinde ve kalkınmasında çok sayıda sektör var ama bundan sonra belki de en önemli sektör olarak turizmi görebiliriz.”dedi.