Bitlis Teknoloji Geliştirme Merkezi Açılışı Yapıldı


Bitlis Eren Üniversitesi (BEU) ile Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) iş birliğiyle oluşturulan Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (TEKMER) açılışı gerçekleştirildi.

Bitlis Eren Üniversitesi Hüsrevpaşa yerleşkesinde kurulan merkezin açılışında konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, kentin kadim kimliğiyle hak ettiği yere gelmesi için son zamanlarda ciddi çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Kentte milyonlarca turisti ağırlayacaklarını, Bitlis'i tarihi yapısıyla dünyaya tanıtacaklarını belirten Çağatay, şöyle konuştu: "Aynı zamanda ciddi bir istihdam atağına kalktık. Türkiye'nin çok kıymetli iki holdinginin de istihdam alanında başlattığı çalışmalarla kentte ilerleyen zamanlarda 10 binlerce insanımızı istihdam edeceğiz. Tabii bunlar yetmiyor. Şehirlerin gelişmişliği sadece ekonomi ve turizmle açıklanmıyor. Aynı zamanda sosyo-kültürel ve bilimsel faaliyetlerin varlığıyla açıklanıyor. Gelişmiş ülkeler bu anlamda muazzam. Bu merkez de bunu temin etmek anlamında çok önemli bir çalışma. Bunu teknoparka dönüştüreceğiz."

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise merkezin, projelerle kentin birtakım eksikliklerini gidereceğini, boşlukları dolduracağını aktardı.

TEKMER'in, yazılım, nanoteknoloji ve yenilenebilir enerji alanlarında hizmet vereceğini kaydeden Elmastaş, şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz 2021 yılının başlarında, TEKMER Projesinin düşünsel boyutta var olduğunu gördük. Bunu hızla yaşama geçirmek için çalışmalar başlattık. BETAV ile Üniversite ortaklığında KOSGEB’in de koordinasyonuyla TEKMER projemizi hayata geçirdik.” Dedi.

TEKMER, bir veya birden çok ilişkili temada ve araştırma-geliştirme veya ürün-süreç-hizmet yeniliği içeren teknoloji ve yenilik odaklı iş fikri, proje sahibi girişimci ve işletmelere yönelik hizmetler sunan yapılar olduğunu ifade eden Rektör Elmastaş, “Ürün geliştirme ya da yenileme, bilimin, teknolojinin etkin kullanımı ile başarıya ulaşan bir süreçtir. Yepyeni bir ürünün tasarımı ve üretimi ya da var olan bir ürüne yeni işlevler katan, kalite yönünden geliştiren çalışmaların hepsi ciddi ve kapsamlı bir Ar-Ge sürecini gerektirmektedir. TEKMER yani Teknoloji Geliştirme Merkezimiz ile KOSGEB´in koordinasyonda, Bitlis Eren Üniversitesi ile KOBİ´lerin bir araya gelerek, Ar-Ge çalışmalarında ortak bir platform oluşturmalarını amaçlıyoruz. Üniversitemizin temsil ettiği beyin gücü, bilimsel çalışma ortamı, teknoloji kullanımı ve altyapısıyla, KOBİ´lerin temsil ettiği girişimci ve yenilikçi üretim gücünü bütünleştirerek KOBİ´lerin ihtiyaç duyduğu teknolojik olanaklardan yararlanmanın yolunu açıyoruz.” dedi.

BETAV ve Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren de "Okuduklarımdan, tarihten ve ekonomi biliminden anladım ki Osmanlı Devleti'nin yıkılışı teknolojinin, bilimin ve üretimin eksikliğinden kaynaklanmış. Bu yüzden bu merkezin burada açılışı anlamlıdır. Buraya bir destek verdiğimiz için çok mutluyuz. Bitlisli gençler gerek yazılımda gerekse müspet ilimin diğer kollarında oldukça büyük mesafeler alarak bilim, teknoloji ve üretim sayesinde Bitlis'in kaderini kökünden değiştirecektir." ifadelerini kullandı.

TEKMER Anonim Şirketi Müdürü Nurdoğan Oto ise BETAV olarak 6 yıldır bu konuyla ilgili çalışma yürüttüklerini vurguladı. Merkez için değişik projeler ve alternatifler denediklerini aktaran Oto, "Burayı yapmadan önce Türkiye'nin özellikle İstanbul'un çok önemli teknoloji merkezlerini gezerek fikir sahibi olduk. Çok iddialı olarak söyleyebilirim ki Türkiye'de kurulu birçok teknoloji merkezlerinden daha iyi bir bina ve daha iyi bir kuruluş gerçekleştirdik. Bugüne kadar bu projeyle ilgili 1 milyon 100 bin lira KOSGEB'ten destek aldık. 1 milyon 600 bin lira BETAV destek verdi." diye konuştu.

Törene, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AK Parti Bitlis Milletvekilleri Cemal Taşar ve Vahit Kiler, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, BETAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, KOSGEB İl Müdürü Cevat Kaya, BETAV üyeleri, KOSGEB temsilcileri ve kurum amirleri ile çok sayıda akademisyen katıldı.