Bitlis Eren Üniversitesinde Yabancı Diller Yüksekokulu Kuruldu


15 Eylül 2023 tarih ve 32310 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karar gereğince kurulan Yabancı Diller Yüksekokulu, öğrencilere yabancı dil becerilerini geliştirme ve küresel ölçekte rekabetçi olma fırsatı sunmayı hedeflemektedir.

Yabancı Diller Yüksekokulu'nun açılışı, Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ın göreve başlamasından bu yana açılan Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksekokulundan sonra kurulan 3‘ncü akademik birim oldu. Üniversitenin eğitim kalitesini yükseltme çabalarının bir sonucu olarak görülen yeni yüksekokul, öğrencilere önemli dünya dillerini öğrenme imkanı sunacak ve mezunlarını uluslararası düzeyde iş fırsatlarına hazırlayacak.

Yabancı Diller Yüksekokulu, uzman öğretim üyeleri tarafından yürütülen zengin bir müfredat sunacak ve öğrencilere dil becerilerini geliştirmek için pratik deneyimler kazandıracak çeşitli dil kursları sunacaktır. Ayrıca, uluslararası öğrenci değişim programları ve dil sertifikasyonları gibi fırsatlarla öğrencilerin küresel perspektif kazanmalarına da yardımcı olacak.

Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, yaptığı açıklamada yeni kurulanYabancı Diller Yüksekokulunun üniversitenin uluslararası arenada daha fazla tanınmasına katkı sağlayacağını ve öğrencilere küresel bir vizyon kazandırarak kariyerlerini ilerletmelerine yardımcı olacağını belirtti. Aynı zamanda, yabancı dilde eğitim almak isteyen öğrencilere imkan sağlayacağını vurguladı.

Elmastaş: “Üniversitemiz bünyesinde Yabancı Diller Yüksekokulunun kurulması yönündeki talebimizi uygun gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ederim. Bu yüksekokulun kurulmasında başta YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Üniversitemize hayırlı uğurlu olsun.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yabancı Diller Yüksekokulunun kurulması, Bitlis Eren Üniversitesi'nin eğitimdeki yüksek standartlarını sürdürme ve öğrencilere daha fazla küresel perspektif sunma taahhüdünün bir yansımasıdır. Bu yeni yüksekokul, öğrencilere yabancı dil becerilerini geliştirme ve uluslararası düzeyde rekabetçi olma konusunda önemli bir katkı sağlayacak.