Bitlis Eren Üniversitesi, “Turizm” Alanında, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına Dahil Edildi


Yükseköğretim Kurulu 3 üniversiteyi daha Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamına aldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, Bitlis Eren Üniversitesinin “Turizm”, Çankırı Karatekin Üniversitesinin “Sektörel Tuz ve Tuz Temelli Stratejik Ürünler” ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinin “Yenilenebilir Enerji ve Batarya Teknolojileri” alanında “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı”na dahil edildiğini açıkladı

Özvar, Yükseköğretim Kurulunda düzenlenen törenle 3 üniversitenin rektörüne beratlarını takdim etti

Erol Özvar: “Bu proje bir birlikte çalışma projesidir. Projenin başarıya ulaşmasında milletvekillerimizin, valilerimizin, belediye başkanlarımızın, rektörlerimizin, öğretim üyelerimizin, bölgesel ve yerel kalkınma ajanslarının ve sivil toplum kuruluşlarının uyum içinde çalışmasının çok ciddi önemi ve katkısı olacaktır.”

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Bitlis Eren Üniversitesinin “Turizm”, Çankırı Karatekin Üniversitesinin “Sektörel Tuz ve Tuz Temelli Stratejik Ürünler” ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinin “Yenilenebilir Enerji ve Batarya Teknolojileri” alanında “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı” kapsamına alındığı açıklayarak, rektörlere beratlarını takdim etti. Böylece Yükseköğretim Kurulunca 3 üniversitenin daha programa dahil edilmesiyle Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’na alınan toplam üniversite sayısı 25’e yükseldi.

Bitlis Eren, Çankırı Karatekin ve Osmaniye Korkut Ata üniversitelerinin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’na dahil edilmesi dolayısıyla Yükseköğretim Kurulunda tören düzenlendi. Törende programa dahil edilen üç ilin valileri ve milletvekilleri de hazır bulundu.

Törene Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Erol Özvar, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Bitlis Milletvekili Turan Bedirhanoğlu, AK Parti Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, AK Parti Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Naci Gündoğan, Prof.Dr. Erol Arcaklıoğlu, Prof.Dr. Kemal Şenocak ve Prof.Dr. Mahmut Ak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Genel Müdür Yardımcısı Tolga Balcı, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun ile bakanlıkların temsilcileri katıldı.

Erol Özvar, törende yaptığı konuşmada, Yükseköğretim Kurulu olarak 11. Kalkınma Planı’nda da yer alan “yükseköğretimde çeşitliliğinin artırılması” hedefi doğrultusunda, yükseköğretimin tüm süreçlerinde “çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı” bir planlama anlayışını önemsediklerini belirtti.

Yapısal değişim niteliğindeki en önemli girişimlerinden biri olan üniversitelerin misyon farklılaşması ve ihtisaslaşmasına yönelik çalışmaları da bu kapsamda değerlendirdiklerini söyleyen Özvar, bu alandaki faaliyetleri, üniversiteler ve tüm paydaşlarla birlikte bundan sonra da güçlendirerek devam ettireceklerini vurguladı.

Halihazırda Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’nin 22 üniversiteyle yürütüldüğünü kaydeden Özvar, 5. Çağrı Dönemi’nde başvuru yapan 15 üniversite arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen 3 yeni üniversitenin daha bu projeye katılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Özvar, Bitlis Eren Üniversitesinin “Turizm”, Çankırı Karatekin Üniversitesinin “Sektörel Tuz ve Tuz Temelli Stratejik Ürünler”, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinin de “Yenilenebilir Enerji ve Batarya Teknolojileri” alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’na alındığını açıkladı.

“Öncü, yönlendirici ve aktif bir rol oynamalarını hedefliyoruz”

Böylece Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında yer alan üniversite sayısını 25’e çıkardıklarını ifade eden Özvar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’yle üniversitelerimizin eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme gibi birincil faaliyetlerinin yanı sıra bulundukları ilin ve bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sınai ve sosyal potansiyelinin etkin olarak kullanılması; yerel ekonomik hayatın geliştirilmesine katkı sağlanması; bölgenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Proje ile üniversitelerin bulundukları bölgelerin ihtiyaçları, sahip oldukları potansiyel ve kapasiteyi göz önüne alarak bölgesel kalkınmanın sağlanmasında öncü, yönlendirici ve aktif bir rol oynamaları hedeflenmiştir. Yine bu proje ile üniversitelerin bölgesel kalkınmayı sağlamak üzere kendi hedeflerini ve stratejilerini bölgeleriyle ilişki kurarak yeniden tanımlamaları, vizyon ve misyonlarını bölgenin ihtiyaçları kapsamında farklılaştırmaları beklenmektedir. Üniversitelerin kendi aralarında farklılaşması yükseköğretim kurulunun temel stratejisidir.”

“Projenin başarıya ulaşmasında destek ve katkı çok önemli”

Erol Özvar, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’nin etkin yürütülmesi ve hedeflenen bölgesel çıktılara ulaşılabilmesi için Bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun yanı sıra valilikler, belediyeler, Kalkınma Ajansları ile Sivil Toplum Kuruluşlarının da üniversitelere bu süreçteki destek ve katkılarının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Özvar, “Bu nedenle projenin başarıya ulaşmasında siz sayın milletvekillerimizin, valilerimizin, belediye başkanlarımızın, rektörlerimizin, öğretim üyelerimizin, bölgesel ve yerel kalkınma ajanslarının ve de sivil toplum kuruluşlarının uyum içinde çalışmasının çok ciddi katkısı olacaktır. Özetle bu proje bir birlikte çalışma projesidir.” ifadelerini kullandı.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’na dahil olan 3 yeni üniversitenin rektörlerini kutlayan Özvar, başarılar diledi.

Özvar, konuşmasının ardından Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’a beratlarını takdim etti.

Rektör Elmastaş: Üniversitemiz İçin Büyük Bir Kazanım

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Yükseköğretim Kurulu tarafından, Bitlis Eren Üniversitesinin “Turizm”, alanında “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı”na dahil edildiğini açıkladı.

Elmastaş: “Yükseköğretim Kurulu’nun ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına “Turizm” alanında başvuruda bulunmuştuk. Bu başvurumuz YÖK tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda olumlu karşılandı ve bugün Sayın YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitemizin 'Turizm' alanında ihtisaslaşan üniversiteler arasına alındığının müjdesini verdi. Ben bu vesileyle vermiş oldukları desteklerinden dolayı başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar olmak üzere YÖK Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.,

Rektör Elmastaş, açıklamasında devamla "Bitlis Eren Üniversitesi olarak, bölgemizin doğal ve kültürel mirasını koruma ve tanıtma adına büyük bir sorumluluk hissediyoruz. Yükseköğretim Kurulu'nun bu kararı, üniversitemizin bu alandaki çalışmalarını teyit eden bir karardır. Doğal ve kültürel miras turizmi, bölgenin kalkınmasında kilit bir rol oynamaktadır. Üniversite olarak bu alanda yapacağımız çalışmalarla, Bitlis'in ve bölgenin turizm potansiyelini en üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmanın, bilimsel araştırmalarla bölgenin tarihini, kültürünü ve doğasını tanıtarak, hem yerli hem de yabancı turistleri bölgeye çekmek istiyoruz. Bu kararın, üniversitemize ve bölgeye hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Bitlis Milletvekili Sayın Turan Bedirhanoğlu da "Bitlis Eren Üniversitesinin “Turizm”, alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına alınması, şehrimiz ve bölgemiz için son derece kıymetli bir gelişmedir. Bu başarı, üniversitemizin akademik ve bilimsel çalışmalarının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bölgemizin doğal ve kültürel mirasının korunması ve tanıtılması, sadece yerel bir değer olmanın ötesinde, ulusal bir zenginliktir. Bu alandaki projelerin ve çalışmaların yanında olmaya devam edeceğiz. Üniversitemizin bu alanda gösterdiği başarıdan dolayı tüm akademik kadrosunu tebrik ediyorum. Bitlis, tarihine ve kültürüne sahip çıkan bir şehir olarak, bu alanda elde edeceği başarılarla adından sıkça söz ettirecektir. Yükseköğretim Kurulu'nun bu anlamlı kararının, Üniversitemiz, Bitlis ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum." açıklamasında bulundu.

Bitlis Valisi Sayın Erol Karaömeroğlu da bir açıklama yaptı. Vali Karaömeroğlu açıklamasında: "Bitlis Eren Üniversitesinin “Turizm”, alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına alınması, şehrimiz için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu karar, Bitlis'in tarihi ve kültürel zenginliklerinin ne denli önemli olduğunun bir göstergesidir. Üniversitenin bu alanda gösterdiği başarı ve çabaları takdire şayandır. Bölgesel kalkınma adına atılan bu adım, şehrimizin turizm potansiyelini daha da artırarak, ekonomik ve sosyal kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Üniversitemizle birlikte, şehrimizin doğal ve kültürel mirasının tanıtımı ve korunması adına yapılacak çalışmalara tam destek veriyoruz. Bitlis, tarihi ve doğal güzellikleriyle her zaman ziyaretçilerini bekliyor. Bu kararın, hem üniversitemiz hem de Bitlis için hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.