Ahlat'ta "Tarihin Görgü Tanıkları Ayağa Kalkıyor Projesi Ahlat Çalıştayı" yapıldı.


Avrupa Birliğince desteklenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ahlat Kaymakamlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Ahlat Doğa ve Kültürel Mirası Yaşatma Derneği (ADER), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ahlat Müzesi ve Associazione Smart Derneğinin paydaş olduğu proje kapsamında Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Ertuğrul Gazi konferans salonunda iki gün süren çalıştayda sunumlar yapıldı, tarihi bilgiler verildi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, başkanlığını yaptığı ikinci oturumda bir sunum yaptı. Rektör Elmastaş, hibe programının genel hedefinin kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi ve Türkiye'de kültürel değerlerin teşvik edilmesi olduğunu belirtti. 
Kültürel mirasa hizmet olan bu projede, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığının seçildiğini ifade eden Rektör Elmastaş, “210.000 m2 alanı ve içinde barındırdığı eser sayısı ile Türkiye’nin en büyük Müslüman Mezarlığı olma statüsüne sahip mezarlıkta; zaman içerisinde meydana gelen toprak hareketleri, savaşlar, kaçak kazılar ve yüzyılların getirdiği bakımsızlık nedeniyle mezar taşlarındaki tahribatın yaşanmış olması bu alanın seçilmesinde en önemli nedenler arasında yer almaktadır. Bu alanda proje kapsamında hedeflenen 100 mezar taşının restorasyonu gerçekleştirilmiştir. Böylece kültürel miras konusunda uluslararası işbirliğine sadık kalınarak projenin sonuçları açısından dünya geneline hitap edecek bir etkinliğin tamamlanması sağlanmıştır.” dedi. 

Projeyi  başarılı bir şekilde tamamlayarak bilim dünyasına önemli bir hizmette bulunan paydaşlara da teşekkür ederek sözlerine tamamlayan Rektörümüz Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, “başta  Ahlat Kaymakamımız  Sayın Fikret DAĞ olmak üzere, projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde destek ve emeklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı- Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne, Bitlis Valimiz Sayın Oktay ÇAĞATAY’a,  TBMM 25. Dönem ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy’a, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mahmut Doğru’ya, farklı üniversitelerden çalıştaya katılan rektörlerimize, projede yer alan Üniversitemiz akademisyenlerine ve ADER başkanlığına ve teşekkür ederim.” dedi. 

Çalıştayın ardından ardından katılımcılar Ahlat ilçesindeki tarihi eserlerde incelemelerde bulundu, Selçuklu Meydan Mezarlığı ile Abdurrahman Gazi Türbesi'ni ziyaret etti. 

Ahlat Kültür Merkezinde gerçekleştirilen çalıştaya, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, TBMM 25. Dönem ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mahmut Doğru, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Kırgızistan Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. İbrahim Yuldashev, Ahlat Kaymakamı Fikret Dağ, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban,  Ahlat Doğa Kültürel Mirası Yaşatma Derneği Başkanı Samet Adıyaman, Öğretim Üyeleri, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.