Bitlis Eren Üniversitesi
ok
Bitlis Eren Üniversitesi içerik yönetim sisteminin gelişimine katkıda bulunmakta ister misiniz? Bu ekranı sisitem yöneticisi ile paylaşabilir ve sorunun çözümü için katkıda bulunabilirsiniz.

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

www.beu.edu.tr

  • Ana Sayfa
  • Haberler
  • Öğrencilerimizin Gözünden Erasmus Hareketliliği

Öğrencilerimizin Gözünden Erasmus Hareketliliği

Erasmus Birimi, 11.11.2015, 3529

Serkan ÇELİK

Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü

Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik YL

Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Ensitüsü Matematik Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. İlk etapta erasmus hakkında bir fikrim yoktu. Kantine giderken hocamla karşılaştım. Hocam da erasmus yapmak düşünür müsün diye sordu. Bende olabilir diye cevap verdim. O gün başvurunun son günüydü. Erasmus başvurumu son gün ve son saatlerde yaptım. Gerek çevrem gerekse hocalarım benim erasmusla gitmem konusunda teşvik ettiler. Üniversite ikinci sınıftan bu yana akademik kariyer yapmayı çok istiyordum. Yurt dışında eğitim almak akademik kariyerde önünün açılabileceği söylendi. 4.sınıfın son döneminde erasmus öğrenim hareketliliği yapma hakkı kazandım. Okulumuz ilk defa öğrenci göndermekteydi. Bir ilki yaşamış oldum. Matematik bölümümüz Polonya’nın Lodz şehrinde bulunan University of lodz ile anlaşmalıydı. İlk Avrupa Berlin ile başladı. Oradan Polonya’nı n lodz şehrine geçtim. Bu geçiş bende müthiş bir özgüven getirdi. Benim için büyük bir deneyim oldu. Kaldığım yurtta oda arkadaşım, sağımda, solumdaki oda arkadaşlarım Türkiye’den gelmişlerdi. Sanki kendimi Türkiye’de hissediyordum. Yurdumu değiştirmek istedim. Yurdumu değiştirmemin sebebi farklı kültürleri tanımak, gelenek göreneklerini görmek, İngilizceyi daha aktif şekilde kullanmak istememden kaynaklıydı. Yurdumu değiştirdim. Oda arkadaşım ispanyoldu. Odaya ilk gittiğimde çok şaşırmıştım. Oda arkadaşım bayrak hastasıydı. Gittiği ülkelerin bayraklarını alıp duvara asmıştı. En üste de bizim bayrağımızı asmıştı. Çok sıcak ve sempatikti. Birlikte güzel günlerimiz geçti. Çeşitli etkinlikler düzenledik. Birlikte eğlendik. Derslerimi düzenli olarak takip ettim. Okul kütüphanesini verirli bir şekilde kullandım. Derslerimizde başarı gösterdik. Daha önce erasmusla  polonya ya gelen iki öğrenci  tekrar  polonyaya gelerek Türk  öğrencilere yurdışında ülkeler arası tur düzenliyorlar. Turlara katıldım. Uluslararası çok iyi arkadaşlarım oldu. Hala arkadaşlarımla görüşüyorum. ESN-LODZ adında aktif bir grup vardı. Erasmusla gelen öğrencilere yönelik etkinlik yapılmaktaydı. Bu etkinliklere katılıyordum. Bu grup uluslararası geceler düzenliyordu. Türk gecesi yapıyorlardı. Gelenek göreneklerimizi tanıtıyorlardı. Halaylarımızı ön plana çıkartıyorduk. yabancı arkadaşlarımıza da gelenek göreneklerimizi öğretiyorduk. Hayatıma farklı bakış açısı kazandırdı. Tekrar gitmeyi düşünüyorum.

Emeği geçen Doç.Dr. Koray Köksal,Yrd.Doç.Dr.Dilara Başat’a emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum

 

Hilal COŞKUN

Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü

Merhabalar,

 Ben Hilâl COŞKUN Erasmus programını İnşaat Mühendisliği 4. sınıfın son yarıyılında Polonya’nın Bydgoszcz şehrinde geçirme şansını elde ettim. Okulumuzun oryantasyon eğitimi, birbirinden eğlenceli aktiviteleri yabancılık hissini kısa bir sürede ortadan kaldırdı.

 Erasmusla kurduğum güzel arkadaşlıkları, edindiğim değişik deneyimleri, aldığım farklı derslerle eğitime bakış açımdaki gelişmeleri, farklı bir ülkede yaşamanın sağladığı kişisel gelişim ve kattığı özgüven paha biçilemez. Yurtdışı deneyimini kısa süreli bile olsa iş hayatına atılmadan önce her bireyin yaşaması gereken bir süreç olduğunu düşünüyorum.

Polonya diğer Avrupa ülkelerine göre geçim durumunuzun çok iyi ve maddiyatınız sorun olmayacağı bir ülkedir. Bunun yanında diğer ülkelere yakınlığıyla coğrafi konumu bakımından Erasmus için ilgi çekici bir ülke. Ben Polonya, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Slovakya ülkelerini gezme şansını elde ettim. Gezi esnasında kaybolup, üşüseniz dahi her anınızdan elde ettiğiniz sınırsız eğlence ve deneyim olacaktır. (Gezi boyunca lütfen pasaport ve cüzdanlarınıza çok dikkat ederek muhafaza edin. )

Dönem içindeki derslerimde not sistemi yazılı sınavlar, sunumlar ve essayler üzerinden oluşturuldu. Derslere azami seviyede katılıp notlarımı tuttuğum için dönemimi çok başarılı bir şekilde tamamladım. Ve akademik katkısı daha ben dönmeden oradaki hocalarımın yüksek lisans teklifleriyle başlamış oldu. Döndükten sonraki iş başvurularım sırasında da Erasmus benim için özgeçmişimde parlayan bir yıldız konumunda.

Yabancı dilin önemi konusunu tek bir cümle ile özetlemek istiyorum. Ne kadar İngilizce o kadar Erasmus!  Erasmusun size ciddi getiriler vermesini istiyorsanız bulunduğunuz şehirde; yurtta, okulda Türkler yerine yabancılarla arkadaşlık kurun. Son olarak tavsiyem macera dolu bir deneyim yaşamak istiyorsanız korku ve endişelerinize kulak asmak yerine çantanızı alın ve de gidin :)

Not: Türkiye’ye dönüşünüzde ufak bir nereye geldim, neden geldim travmasını yaşayabileceğinizi söyleyerek yazımı bitirmek istiyorum :)  Hoşçakalın.

 



Erasmus


+90(434) 2220660

+90(434)2220101

Rahva Yerleşkesi Beş Minare Mah. Ahmet Eren Bulvarı 13000 Merkez/Bitlis

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

Rahva Yerleşkesi Beş Minare Mah. Ahmet Eren Bulvarı 13000 Merkez/Bitlis     

Tel  : +90 (434) 222 00 00
Fax : +90 (434) 222 01 01

E-Posta: info@beu.edu.tr

ozelkalem@beu.edu.tr

Elektronik Dergiler


Sayfa Başı

Ana Sayfa

Duyurular

İletişim