Bitlis Eren Üniversitesi
ok
Bitlis Eren Üniversitesi içerik yönetim sisteminin gelişimine katkıda bulunmakta ister misiniz? Bu ekranı sisitem yöneticisi ile paylaşabilir ve sorunun çözümü için katkıda bulunabilirsiniz.

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

www.beu.edu.tr

  • Ana Sayfa
  • Duyurular
  • Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Teknik Bilimler M. Y. O., 07.04.2017, 8

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

 

Program Hakkında

         Biyomedikal cihaz teknolojisi programı; sağlık alanında teşhis ve tedavi amacı ile kullanılan cihazların montajını, koruyucu bakımını, tıbbi cihazlardaki yenilikleri takip ederek adapte olabilen, cihaz alımlarında satıcıların tekliflerini kalite ve maliyet bakımından değerlendirebilen ara elemanları yetiştirmeyi önemsemektedir. Öğrencileri araştırmaya ve uygulamaya teşvik eden, sektördeki gereksinimleri karşılamak için gerekli bilgi ve beceriyi veren ve kendini geliştirmesini sağlayan bir program olmayı amaçlamaktadır. Programdan mezun olan öğrencilere ‘Biyomedikal Cihaz Teknikeri’ unvanı verilir.

 

Çalışma Alanları

         Ülkemizde sağlık hizmetlerine verilen öneme bağlı olarak bu mesleğe olan gereksinimler giderek artmaktadır. Bu program mezunları, biyomedikal cihaz teknolojisi sektöründe mal/ hizmet üreten işletmeler ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedirler. Tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları, şemalarına uygun olarak yerlerine monte eder, sürekli bakımını yapar, arıza olunca yerini saptar ve onarır, garanti süresini takip ederler. Biyomedikal cihaz teknikerleri; resmi ve özel hastanelerde, laboratuvarlarda, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yapmaktadırlar. Bu nedenle çalışma ortamları çalıştıkları iş yerine göre farklılıklar göstermektedir.

 

Dersler Hakkında

         Biyomedikal cihaz teknolojisi programı ders içerikleri, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgileri içermektedir. Bu amaçla program müfredatı; temel elektrik, elektronik derslerinin yanı sıra, tıbbi tahlil cihazlarını anlatan derslerle birlikte Ameliyathane cihazları, Işınlı tedavi cihazları dersleri zengin bir içerik arz etmektedir. Bu derslerin yanında öğrencilerimize staj imkânları sunulmaktadır.

 

Dikey Geçiş Hakkı:

         Biyomedikal Cihaz Teknolojisi programı öğrencileri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği lisans programlarına geçiş yapabilirler.

 Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu


+90(434) 222 00 97

+90(434) 222 91 01

Hüsrevpaşa Yerleşkesi Hüsrevpaşa Mah. Sosyal Konutlar 13000 Merkez/Bitlis

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

Rahva Yerleşkesi Beş Minare Mah. Ahmet Eren Bulvarı 13000 Merkez/Bitlis     

Tel  : +90 (434) 222 00 00
Fax : +90 (434) 222 01 01

E-Posta: info@beu.edu.tr

ozelkalem@beu.edu.tr

Elektronik Dergiler


Sayfa Başı

Ana Sayfa

Duyurular

İletişim