Bitlis Eren Üniversitesi
ok
Bitlis Eren Üniversitesi içerik yönetim sisteminin gelişimine katkıda bulunmakta ister misiniz? Bu ekranı sisitem yöneticisi ile paylaşabilir ve sorunun çözümü için katkıda bulunabilirsiniz.

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

www.beu.edu.tr

  • Ana Sayfa
  • Duyurular
  • "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz

"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz

FatihMARAŞLI, 12.07.2017, 3

Ahlat Kaymakamlığının değerli katkılarıyla Meslek Yüksekokulumuz bahçesinde yapılan "15 Temmuz Şehitler Çesmesi"nin açılış törenine teşrifiniz bizleri onurlandıracaktır.

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ...

Demokrasi, siyasal denetimin doğrudan doğruya vatandaşın veya düzenli aralıklarla seçilen temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik seviyesi ne olursa olsun bütün vatandaşların eşit sayıldığı yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde temel olan kişisel ve siyasi haklar, adil ve özgür seçimler, mahkemelerin bağımsızlığı güvence altına alınır.

Askeri darbe ve demokrasi asla yan yana duran kavramlar değildir. Her ne kadar demokrasiyi tamamen ortadan kaldıran her askeri hareketin lideri bu hareketin amacının demokrasiyi getirmek olduğunu veya darbenin demokrasi adına yapıldığını söylese de darbelerin demokrasiyi ve buna bağlı olan halk egemenliğini, ortadan kaldırmaktan başka bir amacı yoktur. Askeri darbe kısaca bir ülkenin silahlı kuvvetlerine mensup olan kişilerin zorla ülke yönetimine el koymasıdır ve bunun sonucunda demokrasi ortadan kalkarken hukukun olmadığı alanda yapılan uygulamalar genel olarak şunlardır:

  1) İlk olarak halkın seçmiş olduğu temsilcilerin oluşturduğu meclis ortadan kalkar ve yönetim ile ilgisi olmayan askerler yönetim görevini üstlenirler. 

  2) Sıkıyönetimin ilan edilmesi ile sokağa çıkma yasağı getirilir. 

  3) İnsanlar gıda ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir ve bununla birlikte yokluk, sefalet ve açlık kısa sürede baş gösterir. 

  4) Hukukun olmadığı alanda temel hak ve özgürlüklerimizi kullanamayız, bağımsız mahkemelerin askerin kontrolünde olması nedeniyle mahkemelerde hakkımızı arayamayız. 

  5) İnsanların suçsuz yere tutuklanması an meselesi haline gelir ve faili meçhul olaylar patlak verir. 

  6) Ekonomi büyük zarar görür, rüşvet yolsuzluk, karaborsa gibi faaliyetler hızla artar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından itibaren darbeler nedeniyle demokrasi sürekli kesintiye uğramıştır. 27 Mayıs 1960 darbesi ile ülkenin seçilmiş başbakanı olan Adnan Menderes ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu idam edildi. Kısacası bir ülke kendi başbakanı ve iki bakanını idama göndermişti.

12 Mart 1971 tarihinde dönemin Genelkurmay başkanı iktidara bir muhtıra yolladı ve bu şekilde Adalet Partisi ve Süleyman Demirel’in iktidarının sonu geldi.

12 Eylül 1980 sabahına ülke yeniden bir darbe ile gözünü açtı ve bütün siyasiler tutuklanmış, 650 bin kişi gözaltına alınmış, adalet sağlansın diye bir sağdan bir soldan 49 kişi idam edilmiş eşitlik bozulmasın diye 18 yaşından küçük gençler yaşları büyütülerek idam edilmişti.

Darbelerin adı, yöntemi değişse bile değişmeyen tek şey darbelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan büyük toplumsal bunalımlardır. 28 Şubat 1997 tarihinde de toplumu derinden sarsan olaylar yaşanırken Ankara Sincan’da tanklar yürütülmüş ve hükümete bildiri verilerek etkisi 1000 yıl sürecek denilen bir ortam hazırlanmıştı. Türkiye’nin 28 Şubat’tan sonra uğrayacağı diğer durak 2007 yılındaki meşhur 27 Nisan e-muhtırası olmuştur ve bu muhtıra ile birlikte siyasal iktidarın ve halkın duruşu neticesinde askerlerin istediği kişi yerine halkın istediği kişi Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Yine yaklaşık on yıl sonra ve yine darbelerin günü olan Cuma akşamıydı ve bütün darbeler gibi yine Cuma günü karanlık gün olarak seçilmişti. Bu kez de sokaklara tanklar çıkmıştı fakat farklı olan bir şeyler vardı ve tarih bu kez darbelerin aksi yönünde akmaya başlamıştı ve o gece tanklar sokaklara hâkim olamamıştı. 15 Temmuz girişimi siyasetçilerin kararlı ve emin duruşu ile milletin kararlılığı ve mücadelesi neticesinde, halkın sokaklara dökülerek demokrasiye sahip çıkması uğruna şehit olması neticesinde önlenmiştir.

Türk siyasal hayatında kara leke olarak hatırlanacak darbe dönemlerinin ardından 15 Temmuz ile birlikte halkımız ‘’tek vatan’, tek millet, tek bayrak, tek devlet” diyerek demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmeye çalışan çeteye gereken cevabı; sokağa inerek, tankların karşısında dimdik durarak göstermiştir.

Millet olarak varlığımızı güçlendiren, geleceğimizi aydınlatan, inançlı ve duyarlı duruşları ile örnek olan yaşlılarımız, gençlerimiz, erkeklerimiz, kadınlarımız kısaca bu bayrak altında yaşayan bütün halkımız gelecekte de aynı kararlılık ve bilinçle Millet iradesine sahip çıkacaktır. 15 Temmuz gecesi bize bu kararlılığı göstermiş ve demokrasinin en temel unsuru olan millet, darbe karşısında zaferini ilan etmiştir."15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz
"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz
"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz
"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz
"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz
"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz
"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz
"15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü " Programımıza Davetlisiniz

Ahlat Meslek Yüksekokulu


+90(434) 222 0092

+90(434) 222 9130

Ahlat Yerleşkesi Erkizan Mah. Mazlum Yegül Cad. 13400 Ahlat/Bitlis

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

Rahva Yerleşkesi Beş Minare Mah. Ahmet Eren Bulvarı 13000 Merkez/Bitlis     

Tel  : +90 (434) 222 00 00
Fax : +90 (434) 222 01 01

E-Posta: info@beu.edu.tr

ozelkalem@beu.edu.tr

Elektronik Dergiler


Sayfa Başı

Ana Sayfa

Duyurular

İletişim