Bitlis Eren Üniversitesi
ok
Bitlis Eren Üniversitesi içerik yönetim sisteminin gelişimine katkıda bulunmakta ister misiniz? Bu ekranı sisitem yöneticisi ile paylaşabilir ve sorunun çözümü için katkıda bulunabilirsiniz.

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

www.beu.edu.tr

  • Ana Sayfa
  • Genel Bilgiler
  • Genel Bilgiler

Ulaşım

Zafer Cömert, 28.01.2014, 4241 defa okundu.

Bitlis tarihte ipek yolu üzerinde günümüzde ise batı-doğu ve İran-Irak bağlantısını sağlayan NATO yolu üzerindedir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlisi güneyden Siirt, batıdan Muş, kuzeyden ağrı ileri çevreler. Adilcevaz, Ahlât, Tatvan, Güroymak, Mutki, Hizan ilçeleri bulunan Bitlis’e kara, demir ve hava yolu ile ulaşmak mümkündür.

Kara Yolu ile Ulaşım 

Hemen hemen her şehirden Bitlis’e karayolu ulaşmak mümkündür. Güney bölgelerden gelirken Diyarbakır-Bitlis yolu, diğer bölgelerden gelirken Muş Bitlis kara yolu kullanılmaktadır. Ayrıca yurtdışı ve doğudan şehirlerinden Van Bitlis yoluyla şehre ulaşabilirler.

Hava Yolu ile Ulaşım


Diğer illerden Bitlis’e doğrudan hava yolu bulunmamakla birlikte Van, Muş, Diyarbakır, Bingöl hava limanları üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Van ve Muştan Bitlis’e servis imkanı bulunmaktadır.

  • Van hava alanından Bitlis’e mesafe 167 km’dir. 
  • Muş hava limanı Bitlis’e mesafe 83 km’dir. 
  • Diyarbakır havalimanı Bitlis’e mesafe 213 km’dir. 
  • Bingöl havalimanı Bitlis’e mesafe 198 km’dir. 

Tren Yolu ile Ulaşım

Tren yolu ile Bitlis’e ulaşmak isteyenler Van Gölü Expresini kullanabilirler. Expres Tavandan harekete başlayıp Muş, Elazığ, Malatya, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul istikametinden geçmektedir. Tren yolu bulunan diğer şehirlerden de bu şehirlere geçerek Bitlis’e ulaşmak mümkündür.
Ayrıca Van Tatvan arası her gün gece ve gündüz olmak üzere günde 2 defa feribot seferleri bulunmakta ve bu yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Şehir Merkezinden Kampüse ve Meslek Yüksek Okullarına Ulaşım

Şehir merkezi ile kampüs arası 12 km ,şehir merkezi- meslek yüksek okulları arası 7 km dir. Meslek yüksek okulları kampüsle aynı istikamette olup belediye otobüsleri 6:40-24:00 saatleri arası çalışmakta ve her 10 dakikada bir kampüse ve meslek yüksek okullarına gitmektedir.


BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

Rahva Yerleşkesi Beş Minare Mah. Ahmet Eren Bulvarı 13000 Merkez/Bitlis     

Tel  : +90 (434) 222 00 00
Fax : +90 (434) 222 01 01

E-Posta: info@beu.edu.tr

ozelkalem@beu.edu.tr

Elektronik Dergiler